Blog: De voorpret is begonnen!

Het is oktober, de dagen worden korter en de herfst dient zich aan met de eerste snottebellen. Voor veel mensen ook de tijd om te dromen over de volgende vakantie. Zelf bereid ik me voor op een reis naar Bali met het gezin. Een geldig paspoort? Check. Visum? Check. En natuurlijk: reisvaccinaties. Mijn afspraak bij de GGD staat gepland.
Waarom vaccinatieadviezen per land verschillen
Niet elk land kent dezelfde ziektes en infectierisico’s. In Nederland komen bepaalde infectieziekten, zoals gele koorts, helemaal niet meer voor. Ook zijn er landelijke verschillen in de gezondheidszorg en hygiëne qua eten en drinken, waardoor je sneller of minder snel een ziekte kan oplopen. En dan zijn er nog landelijke factoren die invloed kunnen hebben op het vaccinatieschema, zoals politieke overwegingen en beschikbare middelen voor de uitvoering.
Verhoogd infectierisico mazelen
Een van de vaccinaties die belangrijk is voor reizen naar het buitenland is de BMR-vaccinatie (bof, mazelen en rodehond). Vooral mazelen komt wereldwijd nog veel voor met stijgende diagnoses. In 2024 waren bijna tien keer meer mazelengevallen in Europa dan in 2023*. In sommige landen is het mazelen-infectierisico hoog en adviseert het RIVM om een vervroegde BMR-vaccinatie te geven. Voor deze landen is het advies om een extra BMR-vaccinatie (BMR-0) te geven als het kind tussen de 6 maanden en 14 maanden is. Dit valt onder reizigersadvies, maar ook als jeugdarts adviseer ik het regelmatig in mijn eigen spreekuur.
Met een gerust hart op pad
Voor onze reis naar Indonesië gaan we voor reisadvies en vaccinaties langs bij de GGD. Indonesië staat op de BMR-lijst, maar gelukkig zijn we grotendeels beschermd dankzij het Rijksvaccinatieprogramma en eerdere reisvaccinaties. Alleen voor rabiës en hepatitis A hadden de kinderen nog een prik nodig. De prikken zijn zo gezet en met een gerust hart gaan we weer naar huis. Erg fijn dat deze vaccinaties bestaan om ons te beschermen tegen verschillende ziektes.
Terwijl ik een snottebel bij mijn zoontje wegveeg, fantaseer ik alvast over zon, zee en avontuur op Bali. De voorpret is begonnen.
* Bijna tienmaal meer mazelengevallen in Europa. (2025, 24 maart). Medischcontact. https://www.medischcontact.nl/actueel/laatste-nieuws/nieuwsartikel/bijna-tienmaal-meer-mazelengevallen-in-europa
Deze blog is onderdeel van De Jeugdarts blog. Een initiatief van de jeugdartsen van JGZ Kennemerland.
